פרגולה חוק התכנון והבנייה

פרגולה חוק התכנון והבנייה ומשמעותו

עבור כל מי שמעוניין לבנות פרגולה חוק התכנון והבנייה הינו משהו שהוא חייב להתייחס אליו על מנת שלא להסתבך עם החוק בבנייה שאינה חוקית. התיקון שיצא לחוק זה בשנת 2014 ("חוק הפרגולות") אמנם יצר הקלות משמעותיות בפני המעוניינים להתקין פרגולה, אך עדיין חשוב להכיר את החוק על כל סעיפיו.

כאשר מדובר על בניית פרגולה חוק התכנון והבנייה הוא נקודת מפנה מהותית ואף קריטית בעולם התכנון והבנייה העירוניים בפרט עבור המבקשים להוסיף מחסנים, פרגולות, מחסנים, או מבנים אחרים כתוספות לבית. בעבר תהליך זה הצריך זמן רב ובזבוז של משאבים על מנת לקבל היתר תוך מכשולים בירוקרטיים מה שגרם לאנשים רבים פשוט להימנע מהוספה של פרגולות או להציב אותן ללא היתר פורמלי. בשנת 2014 חוק זה הציג שינויים מהותיים בנושא זה. החוק הוכרז ב1 באוגוסט בשנת 2014 והביא עמו בשורות משמעותיות בנושא הבניה והתכנון. מטרתו היא לקצר את התהליך ולחסוך את התהליך הבירוקרטי כך שאנשים יוכלו לקבל היתרים בקלות, או אף להשיג פטורים במידת הצורך.

בשורות הקרובות תקבלו את כל המידע על החוק ותבינו את משמעותו. קראו ופעלו בהתאם.

פרגולות קטנות של עד 20 מ"ר – מה לשון החוק?

מעוניינים להתקין פרגולה קטנה של עד 20 מ"ר בסך הכל בביתכם? פרגולת אלומיניום או אולי עץ? בוודאי תשמחו לדעת כי העדכון לחוק התכנון והבנייה נתן "בוסט" אדיר בכל הקשור לכך, שכן לא רק שלא תהיו מחוייבים להגיש בקשה להיתר בנייה לרשות המקומית או אישור של קונסטרוקטור, אלא אף לא תצטרכו להגיש דיווח על העבודה שבוצעה. במילים אחרות –  בכל הקשור לבניית פרגולה חוק התכנון והבנייה לא מחייב אתכם בשום בירוקרטיה. כל שיש לעשות זה להתקשר עם חברה מתאימה ולצאת לדרך.

משמעות החוק עבור פרגולות בינוניות וגדולות

פרגולות שגודלן נע בין 20 ל- 50 מ"ר נחשבות לפרגולות בינוניות. אין זה משנה אם מדובר על פרגולות אלומיניום או פרגולות עץ, כזאת שממוקמת בחצר, במרפסת, על הגג או מעל הבריכה, משום גודלן היחסי הן זקוקות לתכנון קפדני ובדיקת בטיחות ויציבות על ידי קונסטרוקטור. ואכן, על פי חוק התכנון והבנייה תצטרכו להגיש אישור קונסטרוקטור לרשות המקומית על מנת להתחיל בהתקנתן. הקונסטרוקטור יחשב עומסים, יקבע את אופי הבנייה הנדרש והאם המבנה אכן יכול לעמוד ברוחות בהתאם למיקום שלה. כלומר, עבור פרגולות בגודל של 20 עד 50 מ"ר, אין צורך בהיתר בנייה, אלא רק בדיווח על ההקמה שלהן + אישור קונסטרוקטור.

במידה והפרגולה גדולה מ- 50 מ"ר, לא ניתן לבנות אותה מבלי לקבל היתר בנייה טרם לכך. כלומר, יש לתכנן אותה ע"פ התב"ע (תכנית בניין עיר) כך שהיא תתאים לאופי מרחב המגורים ותעמוד בכל הקריטריונים על מנת שיאשרו אותה במהירות ובקלות. יש לציין שהאישור יתקבל בצורה מהירה יותר, ככל שמקפידים להשתמש בחומרים קלי משקל ובטיחותיים – התקנת פרגולת אלומיניום בהקשר הזה, תהיה פחות בעייתית מכזאת העשויה מעץ. בשורה התחתונה, אסור לכם בשום אופן ואופן לנסות לעגל פינות, שכן בכל הקשור לבניית פרגולה חוק התכנון והבנייה אינו מרחם על המפרים את החוק ותהיו צפויים לקנסות, צווי הריסה ואישומים פליליים.

פטורים מהיתר בנייה לפי החוק

כאשר אתם מבררים לגבי פרגולה חוק התכנון והבנייה ובכלל מבקשים לקבל מידע עבור תהליך זה להתחלת הבניה חשוב לפני הכל לבצע התאמות אישיות בין אם אתם מתכננים לבנות חיפוי קיר אלומיניום או כל דבר אחר. התקשרות עם חברה מקצועית המבינה בתחום זה תוביל לתוצאות מיטביות גם בנושא הבנייה עצמו מבחינה בטיחותית, וגם בתהליך האישורים במידה ויש צורך בפטור או בהקלות ברמה הבירוקרטית. חברה מקצועית ובעלת ניסיון וותק תעניק לכם את המעטפת השלמה לתהליך זה תוך ליווי אישי ומקצועי מתחילת הדרך. החוק מגדיר גם פטור מהיתר בניה עבור מבנים שהינם למשל פרגולות שלא מצריכות קיר אך כוללות תקרה שהינה חלקית וכאשר המטרה היא הצללה בלבד. על פי חוק, פרגולה המוקמת על גג או חצר והשטח שלה לא עולה על 50 מ"ר או על רבע משטח הגג או החצר, או השטח הגדול מביניהם, פרגולה זו תהיה פטורה מהיתר הבניה ועל כן החוק מקל על הקמה של סככות וגגונים לצורך הצללות כאשר התנאי הוא שהשטח שלהם לא עולה על 20 מ"ר.

כיצד החוק משפיע על תשלומי הארנונה?

עבור תשלומי ארנונה למחסן או פרגולה לא מדובר במענה פשוט אם כי מורכב ואף מאד תלוי ברשות המקומית שבה הנכס נמצא. זהו פרמטר המשתנה ממיקום למיקום על פי צו הארנונה המקומי ועל כן עליכם לבדוק זאת מול הרשות המקומית בה אתם ממקמים את הפרגולה או המחסן או המבנה.

חשוב לדעת שבשנת 2019 הוכנס לתוקף תיקון חוק הפרגולות זה שמקנה פטור מתשלום הארנונה על קירוי שהינו שקוף  מפלסטיק אך ורק תוך קיום של תנאים מסוימים שנחקקו בהתאם לתיקון בחוק זה.

מהו הליך הרישוי המקוצר לבניית מבנים

כאשר מדובר על פרגולה חוק התכנון והבנייה חשוב להכיר את מלוא הפרטים. חוק זה מציג גם אופציה להליך רישוי מקוצר עבור בניה של מבנים שלא עומדים בתנאים לקבלת פטור מהיתרי הבניה. הליך מקוצר זה מיועד למחסנים, פרגולות, גדרות ועוד וחשוב שתפנו לבדוק האם אתם עומדים בתנאים בין אם אתם בונים הצללה למרפסת במרכז ובין אם מבנה אחר. ההליך אף מאפשר קבלת אישור בצורה מהירה תוך בקשה קלה ונגישה. מומלץ להגיש בקשה זו באמצעות אנשי מקצוע המבינים בתחום ויכולים לעמוד מול הרשות המקומית לתגובה תוך פרק הזמן המתאים.

פרגולה חוק התכנון והבנייה ומחסנים – תנאים והגבלות

בכל הנוגע אל הקמת מחסנים או פרגולה חוק התכנון והבנייה אכן מציע הקלות שהינן דומות לפרגולות. ניתן ואף אפשרי להקים מחסנים תחת התנאים הספציפיים להם יש הגבלות על גובה ושטח, וכמו גם שימוש בחומרים שהינם קלים והמשקל שלהם לא עולה על נפח ספציפי. זכרו שאי אפשר לחבר את המחסן אל תשתיות מים וחשמל ועל כן חשוב מאוד לבנות את המחסנים באמצעות אנשי המקצוע הטובים ביותר גם בשביל עמידה בתקנים וגם בשביל שמירה על בטיחותכם ולקבלת תוצאות שהינן לא פחות ממושלמות.

בניית פרגולה – מה עוד חשוב לדעת על חוק התכנון והבנייה

כאשר בונים פרגולה חוק התכנון והבנייה בכל זאת מאפשר מעט גמישות שחשוב להיות מודעים אליה. למשל, ניתן בהחלט "לפצל" פרגולה אחת לשתי פרגולות נפרדות וכך למנוע התייחסות אליה בתור פרגולה בינונית או גדולה. בנוסף, ניתן לשלב את הפרגולה עם פתרונות הצללה נוספים, כגון סוככים או גגונים ולצמצם את שטח הכיסוי שלה בצורה משמעותית. כמו כן, החוק מפרט לגבי אילו לוחות ופרופילים מאושרים לשימוש בפרגולות, לרבות פרגולות מאלומיניום דמוי עץ, פרגולות עץ גושני ופרגולות מעץ תלת שכבתי. בחרו בחוכמה בהתאם לצרכים הפונקציונאליים והעיצוביים שלכם.

בכל הקשור לפרגולות גדולות, חשוב גם לציין שבין אם מדובר על פרגולה עץ מחיר הוא לא משהו שמעוגן בחוק מבחינת המקסימום שניתן לגבות. הוא כן כולל סעיף שבו יש להגיש לרשות המקומית את כל המסמכים הנדרשים לחישוב כמויות חומרי בניין והעלות הנדרשת עבורם, כפי שנדרש עבור כל פרויקט בנייה.

פרגולה חוק התכנון והבנייה

פרגולה חוק התכנון והבנייה – עם אופק אין לכם דאגה

בסופו של דבר, חוק התכנון והבנייה נועד להגן עליכם ועל פני כל מי שעתיד לשבת תחת הפרגולה שלכם. זוהי הסיבה שחשוב מאוד להתקשר עם חברה מקצועית ובעלת מוניטין שתלווה אתכם משלב התכנון, דרך השגת האישורים ועד להתקנה בשטח בצורה בטוחה. בחברת אופק מעקות ואלומיניום תמצאו בדיוק את זה. פרגולות אלומיניום מתקדמים הן המומחיות שלנו, כמו גם מגוון רחב של פתרונות הצללה למרפסת גג, מרפסת שמש, חצרות ובריכות. כשאתם בוחרים להתקשר עמנו לבניית פרגולה חוק התכנון והבנייה תמיד נמצא בראש מעייננו, מה שמבטיח לכם עבודה איכותית ובטוחה וראש שקט מבחינת הרשויות.

פרגולה חוק התכנון והבנייה – שאלות ותשובות

מהם התנאים להקמת פרגולה אלומיניום ללא דרישה להיתר בניה לפי חוק?

תנאים להקמת פרגולה אלומיניום פטורה מהיתר בניה כוללים בין היתר שהפרגולה תוקם על שטח החצר או הגג, ושטחה לא יעלה על 50 מ"ר או רבע משטח החצר או הגג, הגדול מביניהם. אין דרישה שהפרגולה תהיה צמודה לבניין, אך עליה להיות בתוך קווי הבניין, עם אפשרות לחריגה של 40%. כמו כן יש להודיע לרשות המעניקה את הרישוי על הקמת הפרגולה תוך 45 יום, כולל הצגת אישור מהנדס על יציבותה ועיגונה הבטיחותי.

האם ישנם פטורים מתשלום ארנונה על פרגולות ומהם?

בבירור על פרגולה חוק התכנון והבנייה חשוב לדעת שאכן ישנם פטורים מתשלום ארנונה על פרגולות למשל תיקון לחוק שנכנס לתוקף ב-2019 המקנה פטור מתשלום הארנונה על הוספת קירוי פלסטיק שקוף לפרגולה וזאת בתנאי שהפרגולה ממוקמת במרפסת, בחצר או בגג ואינה משמשת למחסן או חניה, וכן כאשר החלקים האטומים של משטח ההצללה מהווים לפחות 40% ממנו.

מהו הליך רישוי מקוצר לפי החוק ומתי נדרש?

הליך רישוי מקוצר בתחום של פרגולה חוק התכנון והבנייה הוא נוהל המיועד לאנשים המעוניינים לקבל היתר בניה באופן מהיר יותר לתוספות בניה מסוימות. הוא מתאים לבקשות לבניה עבור פרגולה, מחסן, גגון ועוד שאינם עומדים בתנאים לפטור מהיתר. ההליך דורש פנייה דרך אנשי מקצוע שיכולים לעמוד מול הרשות המקומית ולנהל משא ומתן ראוי להשגת התוצאות הראויות במקרה של ערעור והגשת בקשה מלכתחילה המתאימה לתקנים הפורמליים והתהליך הבירוקרטי.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה: